Turkcell Superbox Modem ile VMleri internete baglanma sorunu!

Merhaba

Daha onceden centos ve redhat sanal makinalarini vm uzerinden kurdum verdigim ipler uzerinden disariya ping atabiliyordum ancak ayni bilgisayar ve ayni configurasyonla sadece modem ve internetimi degistirdikten sonra network ici ping atabiliyor ama network disina cikamiyorum. Bugune kadar herhangi bir sorun olmadi. macos terminalinden ve aws uzerinden sanal makinalarla calismaya devam ettim vm fazla kullanmadim. ancak bugun kubernetes kursuna basladim ve sanirim ayni hatadan dolayi minikube start komutunda hata aliyorum. Asagiya ss aldim. Su ana kadar sorunu cozmek icin uyguladigim yontemler ; modem firewall kapattim, modemde port actim, macos firewall kapattim, sistemlerin farkli versiyonlarini yukledim. Ipleri degistirdim ama hicbiri ise yaramadi.

Bunun modemle alakası olduğunu sanmıyorum. Virtual box interface’inde sıkıntı var gözüküyor. En hızlı çözüm virtualbox’ı kaldırıp yeniden bir kurun ve network ayarları sıfırlansın. Sonrasında tekrar deneyin.

1 Beğeni

Alakasız olabilir belki ama Turkcell’in VPN engellediğini bir çok kez deneyimledim. Yine benzer şekilde ISP kaynaklı bir bloklama olabilir.