Docker Network?

Merhaba

Çalıştığım kurumda Docker Swarm ile Moodle çalıştırdırm, herşey yorunda ama söyle bir sorunum var;
kurumda mail sistemi olarak local microsoft exchange kullanıyorlar. Docker kurulu olduğu sunucuya izin verdiler oradan mail atabiliyorum ama container dan atamıyorum. anladığım kadarı ile sunucunun ip adresine geçiş izni veriyorlar ama container ı farklı bir bir makine gibi görüyor. yapa bileceğim bir şey var mı ?

1 Beğeni

Merhaba,

Docker network olarak ne kullandınız? Container dış dünya ile bağlantı kurabiliyor mu?
ping google.com yapıp dener misiniz

1 Beğeni

network olarak overlay driver gözüküyor bunu sordunuz umarim.

Dış dünya ile iltişimi var, ping atabiliyorum yada apt ile birşeyler yükleyebiliyorum.
mail yollamak için SSMTP pakedini yükledim.

aynı projenin bir değişiği bende de vardı dockerı run ederken --network=host veyatta --privileged(bu önerilmiyor) kullandığımda problemim çözülmüştü

1 Beğeni

Sunucuya izin verdilerden kastınız ip üstünden bir izin mi?

@Ali_Gokkaya deneyeceğim teşekkürler

@ozgurozturknet hocam tam olarak bilmiyorum ama izin istediğimde bende makinenin ip adresini istemişler. makineye ip üstünden izin verdiklerini zanlediyorum.

bir şey daha sorayım. swarm dediniz. tek bir sunucu mu var yoksa birden fazla sunucudan oluşan bir cluster mı kurdunuz? bu docker container o ip adresini verdiğiniz sunucuda koşuyor değil mi?

evet hocam tek bir sunucumuz var şuan da.

networkle ya da izinle ilgili olduğunu sanmıyorum ama --network=host opsiyonunu kullanarak host network olarak oluşturun containeri bir de öyle deneyin.

1 Beğeni

özgür hocam swarmı host network e alamıyor muyum? ne yaptıysa olmadı

docker service create komutuna - - network=host parametresini ekleyerek çalıştırdıginizda hata mi alıyorsunuz?

1 Beğeni

hocam merhaba biraz geç cevap veriyorum kusuruma bakmayın.

sorunun host network ile alakalı olmadığını anladım ssl sorunum var. şuan için moodle ı dışarı açamıyorum bundan dolayı ssl alamadım bekliyoruz.

yardımlarınız için çok sağolun

2 Beğeni