Docker container

Merhabalar, bir uygulamamı dockerize etmek istiyorum. uygulamamın localdeki mysql uygulamama bağlanmasını istiyorum fakat bağlantı yerine localhost yazınca container içerisindeki localhost olarak algılıyor ve dolayısıyla container içerisinde mysql olmadığından uygulamam çalışmıyor.

bu containera localdeki mysql’i nasıl bağlarım ? (ek bilgi windows kullanıyorum.)

localden kastınız docker yüklü makinede ayrı bir servis olarak calismasiysa, docker containeri yani uygulamanizi - - network host parameteresi ile çalıştırın. böylece localhosttan diğer servislere de erişebilirsiniz.

Yardımınız için teşekkür ederim, ben soruna sizin dediğiniz --network ile başladım fakat yine çalışmadı, mysql connection stringde localhost yerine “tcp(host.docker.internal)” yazdım. sorun çözüldü

2 Beğeni

@Baran_can_Atbas merhaba hocam. Konteynerdan lokalinizdeki veritabanına erişirken host cihazınızın private IP’sini kullanabilirsiniz. Bu işlemi yapmadan önce mysql veritabanınızın erişilebilir olduğundan emin olun.

https://dev.mysql.com/doc/refman/8.0/en/server-system-variables.html#sysvar_bind_address