Load Balancer hakkinda bir soru

Merhabalar,

ben özgür beyin k8s kursunu udemyden satin aldiydim ve hala anlayamadigim bi konu var. Load Balanceri azure, amazon veya google üzerinden yapmak gerekiyo diye söyleniliyor kursta. Neden bu böyle? mesela docker swarmdada load balancer hizmeti var ama hic amazonu, azureyi yada google’i karistirmiyorlar… ayrica ekstradan masrafta girmiyor araya… galiba anlayamadigim bisey var gibi geldi bana…

simdiden cevaplar icin tesekkürler :slightly_smiling_face:

sevgiler, saygilar

Docker swarm’daki load balancer ile bu aynı değil. K8s’deki load balancer ismi belki de kafa karıştırıcı oluyor.
K8s’deki loadbalancer bir service türü. Bu tip service sizlerin Azure Aws Gcp gibi cloud sağlayıcıların sizlerin k8s üstünde oluşturduğunuz serviceleri dış dünyaya açabilmesi için var. Adının loadbalancer olmasının nedeni bu cloud servis sağlayacıların bu işi yapabilmesi için kendi load balancer servisleri üstünden bu işi halledebilmeleri ile alakalı.

tesekkür ederim cevabiniz icin… peki serviceleri illa bu aws, azure, google üzerinden mi dis dünyaya acmam gerekiyor? yani production icin tek dogru yöntem bu mu?

hayır tabiki de kendi ortamlarınızda da bunu yapabilirsiniz. Misal nodeport olarak bir service oluşturup sonrasında kendi firewall’inizdan ya da kendi local loadbalancer’inizdan portları buraya yönlendirerek de halledebilirsiniz. Hatta https://metallb.universe.tf/ gibi çözümler de var bu işleri otomatize edebilmek için. AWS, Azure üstünde olanlar sadece kolay şekilde bu işleri o platformlar üstünde halledebilmek için.

sagolasin… ama bu aws, azurenin felan sundugu olay biraz tuzlu zannedersem degil mi? nodeport serviside production da kullanmayin diyenler var… kafam iyice karisti :smiley: hahaha neyse yinede tesekkürler :smiley:

Şöyle söyleyeyim Azure, AWS vb. cloud servis sağlayıcıların yönetilen kubernetes servislerini kullanıyorsanız LoadBalancer tipi servis yaratma dışında başka şansınız yok. Diğer her durumda nodeport üstünden bu işlemleri yapabilirsiniz, production’da kullanmayın pek doğru bir yaklaşım değil.

1 Beğeni

peki… tesekkür ederim :slight_smile: