Error during connect: This error may indicate that the docker daemon is not running.: Get "http://%2F%2F.%2Fpipe%2Fdocker_engine/v1.24/containers/json": open //./pipe/docker_engine: Sistem belirtilen dosyayı bulamıyor

iyi günler Windowsta Dockerı kurdum çokta güzel çalışıyordu ama arada bir
error during connect: This error may indicate that the docker daemon is not running.: Get “http://%2F%2F.%2Fpipe%2Fdocker_engine/v1.24/containers/json”: open //./pipe/docker_engine: Sistem belirtilen dosyayı bulamıyor.

bu hatayı alıyorum bilgisayarı restrtlayınca hata çözülüyordu bir hafta öncesine kadar çok iyi çalışan docker bugün yine aynı hatayı verdi
ne yaptıysam çözemedim Dockerı yeniden kurdum Wsli yeniden kurdum herşeyi 0 dan yaptım yine aynı hatayı aldım bunun önüne nasıl geçebilirim Docker Desktobuda çalıştıramıyorum. Bu konu da yardımcı olursanız çok sevinirim.

Windows 10 hangi versiyonunu kullanıyorsunuz? WSL 2 mi 1 bu arada? Docker wsl engine backend olarak mı çalışıyor?

Windows=Microsoft Windows [Version 10.0.19042.1415]
Docker=Docker version 20.10.11, build dea9396
wsl=wsl2 kullanıyorum
Docker wsl engine backend olarak mı çalışıyor? = Hayır

Hocam sürüm bilgileri ve sorduğunuz sorunun cevapları bunlar.

Hocam powersheli yönetici olarak açıp aşağıdakileri yazdığımda aldığım cevaplar:

net start com.docker.service 

İstenilen hizmet zaten başlatılmış.

NET HELPMSG 2182 yazarak daha fazla yardım alabilirsiniz.

bu cevabu alıyorum

cd "C:\Program Files\Docker\Docker"
./DockerCli.exe -SwitchDaemon

bunu powershel de yaptığım da herhangi bir cevap alamıyorum

Bir de wsl engine’e çevirip deneyin bakalım orada da hata alıyor mu? Bilindik bir hata değil sanırım pek birşey bulamadım. Aklıma anti-virus tarzı bir yazılım kaynakli sorun geliyor. Böyle bir sistem yüklü mü?

Hocam bahsettiğiniz gibi wsli engine çevirdim anti-virüsleri pasif ettim ama yine aynı hatayı alıyorum.

sistem dockeri görüyor ama hocam

Aklima hala firewall-antivirus yazılımı kaynakli bir sıkıntı dışında ihtimal gelmiyor :frowning:

Aa bir saniye siz Ubuntu içinde Windows onun içinde wsl kullanıyorsunuz? Nested virtualization enable durumda mi?

hocam benim PC normalde ubuntu ama ben Anydesk ile bağlanıyorum başka bilgisayarıma o bilgisayarım ise Windows

Yani benim ubuntu kullanmam Windows PC mi herhangi bir şekilde etkilemiyor sadece uzaktan bağlanıyorum ona

Dediğim gibi hatayla ilgili antivirus ya da firewall dışında başka bir şey gelmiyor. Eğer bir süre çalışıp sonra duruyorsa servis bir şekilde hang oluyordur. Docker desktop servisini restart ederek çalışmasını sağlamak dışında bir öneri gelmiyor aklıma :frowning:

Hocam dediğiniz yöntemi de yaptım yine aynı sonucu verdi galiba PC de anti-virüsü komple kaldırmam lazım.Birde komple kaldırdıktan sonra tekrar deneyeceğim.

1 Beğeni