Docker destkop windows ile tam olarak nasil calisir?

Windows uzerinden kullandigimizda wsl 2 ile bir vm olusturup daemon orada run yapiyo ve anladigim bunada host olarak isaret ediliyo, anlamdigim nokta mesela diyelim port publishing yapiyorum mesela 80:80 yani hostuma gelen 80ini container 80 yonlendir diye, host ile kullandigimiz windows makinenin arasindaki baglanti nasil cunki sonucta ikiside ayri makineler, arka planda sshmi yapiyor yoksa baska bir mantigimi var bunun?

Accessing network applications with WSL | Microsoft Docs detaylara buradan erişebilirsiniz :slight_smile:

Hocam host herzaman docker deamonmudur cunki kafam karistida?

Hocam resimde yazdigi gibi hostun 4000 portu belirli ip adresin yani wsl vm yonlendiriyor,bu durumda windowsun kendisimi host olmus oluyor?

Hocam

docker desktoptan hangi wsl versiyonunu kullandigima baktim ve anladigim kadariyla ikinci versiyionda landan direkt wsl ulasamiyorsun ayar yaparsan,lakin ben hic oyle ayar yapmadim ve calisiyor bunun sebebi nedir?

Bu fotografta buna kaymagimdir

Sizin bu ayarları yapmanıza gerek yok. Docker Desktop sizin adınıza otomatik olarak hallediyor. Normalde hostun wsl olması lazım ama kafa karıştırmasın diye windows üstünden de localhost olarak erişebiliyorsunuz. Bu ekran görüntülerinde bu işin nasıl manuel olarak halledilebileceği anlatılıyor. Docker Desktop buna gerek bırakmıyor ve bu işleri kendi hallediyor.