DevOps İçin Bilinmesi Gerekenler

Selamlar, IT sektöründe DevOps tarafında yetkin olabilmek için uzmanlık gerektiren konular nelerdir ?

Şu fotoğraf fikir oluşturur bence kafanda. Bunların Haricinde bir bilgisayar nasıl çalışır, bir işletim sistemi nasıl çalışır kesinlikle bilmek gerekiyor. https://roadmap.sh/devops

1 Beğeni

Merhaba,

Bu sorunun cevabı ortak bir paydada buluşabilir fakat tecrübe - çalışılan yerlerin de durumuna göre bazı noktalarda muhakkak değişkenlik gösterecektir. Programlama dili konusundan bağımsız olarak, biraz daha operasyonel işlerle ilgili kendi kullandığım(ız) araçları ve platformları açıklamalarıyla yazmaya çalışayım:

SCM ve repository işleri için: git, github, bitbucket, mercurial

CI/CD: Jenkins

Cloud platformu olarak: AWS, GCP (Kullandığımız servisler genel itibariyle compute, storage, networking, security, container üzerine)

Cloud dünyası yine bu ekosistem içerisindeki en önemli üyelerden birisi ama her DevOps mühendisi için “zorunlu” değil bana göre. Zira çalışılan projeye göre bir cloud platformu kullanmak yerine bare-metal sunucuları veya sanallaştırma teknolojilerini tercih eden firma sayısı az değil.

Otomasyon için: Bash, Ansible, Puppet

İşleri otomatize etmek bence DevOps dünyasının olmazsa olmazlarından birisi, çünkü çalıştığınız projelerde konuya bu perspektiften baktığınızda hem yeni bir şeyler öğrenebiliyor, hem de ilerisi için daha efektif bir kullanım sağlıyorsunuz.

Sanallaştırma: vSphere, KVM, Citrix XEN

Opsiyoneldir, ayrı bir uzmanlık konusu olduğu için bir DevOps mühendisinin bu uygulamaları bilmesi bence zorunlu değil fakat hemen hemen her şirkette kullandığımı da söylemeliyim :slight_smile:

Container uygulamaları: Docker, Kubernetes, Rancher, Mesos

Sistem ve yazılım mühendislerinin sıklıkla aynı kesişim kümesinde buluştuğu belki de şu an için en popüler alan. Microservice mimarisinin günümüz altyapılarına girmesiyle birlikte artık firmaların da aradığı zorunluluklardan birisi haline geldi.

İşletim sistemi: Çeşitli Linux dağıtımları

Yine zorunlu olduğunu söylememekle birlikte en azından temel işleri yapabilecek kadar Linux bilgisine sahip olunması gerektiğini düşünüyorum. Çünkü bu alanda yetkinliğiniz olmadığında yukarıdaki uygulamaların bir kısmını kullanmanız zaten pek mümkün olmuyor.

7 Beğeni

detaylı cevabınız için teşekkürler :slight_smile: daha net fikirler edinmemi sağlayan bir cevap oldu bu.

Deniz hocam çok güzel bir açıklama yapmış teşekkürler paylaşımı için.