VMware ESXI vs FreeNas vs Docker Container

Merhabalar,
Yakın zamanda yeni bir sunucuya geçeceğiz, donanımsal anlamda yükseltme yaparken yazılımsal olarak da yeni teknolojileri kullanmak ve/veya kullandığımız lisansları yükseltmeyi düşünüyoruz. Şu an kullandığımız sunucuda da bazı programlar için ESXI ile ayrı sanal makineler çalıştırıyoruz . Bunların bir kısmını containerlar içinde alma düşüncem var. Bu noktada aklıma bir kaç senaryo geliyor ve sizlerin düşüncesini almak istiyorum.
Senaryo 1 - Yeni bir ESXI lisansı alıp benzer mimariyi devam ettirmek. Sanal makinelerin birinde docker çalıştırmak.
Senaryo 2 - ESXI lisansı yerine FreeNas kurup orada sanal makineler ve containerlar çalıştırmak. Yanlış anlamadıysam FreeNas işletim sistemlerinden bağımsız şekilde docker container çalıştırabiliyor.
Senaryo 3 - Sunucuya direk Windows Server yükleyip zaruri ihtiyaçları bu işletim sistemi altında çözüp (Domain Controller gibi) yine bu sunucu altında docker container çalıştırmak.
Sizce bu 3 senaryodan hangisi daha verimli olur. (performans/maliyet/güvenlik parametleri olarak ele aldığımızda)

Öncelikle containerlar vmlerin alternatifi değil bunu belirtmem gerekiyor. Her ikisi platform da yerine göre kullanılabilir ve her ikisi de aynı anda konuşlandırılabilir. Sizin yazdıklarınızdan yola çıkarsak size 1. senaryoyu tavsiye ederim. Free nas özel bir işletim sistemi ve depolama için bir sunucu oluşturuyorsanız o sunucu için uygun olur. Senaryo 3 ise tamamen yanlış, domain controller olan bir sisteme başka hiç bir şey yüklemeyin. Domain control olan sunucu sadece o işi yapsın.

1 Beğeni