Kubernetes de node ve pod affinity priority değerlerinin hesaplanamsı

Merhabalar,

Kubernetesde preferredDuringSchedulingIgnoredDuringExecution olarak node ve pod affinity i ayarladığımda bir weight değeri belirliyorum. Bu weight değeri, kubernetesin kendi içerisinde nodeların priority scorelarına eklenip hangisinin total score u büyükse o node a öncelik verilip pod onun üzerinde çalıştırılıyor. Ben weight eklenmeden önceki bu priority score u kendim hesaplayabilir miyim veya kubernetes hesaplarken dikkat ettiği parametrelerin herhangi bir listesi var mı.

evet, kube-scheduler’e config yollayarak bunları ayarlayabilirsiniz Scheduler Configuration | Kubernetes

Vermiş olduğunuz linki inceledim. Teşekkür ederim. Ben scheduler 'ın podları nodelara atarken, node’lara vermiş olduğu score değerini bant genişliğine göre belirleyen parametreyi değiştirmek istiyorum. Bu mümkün mü bant genişliği o anda düşük olan nodelara pod ataması yaparken öncelik verdirebilir miyiz.

Hayır bunu siz değiştiremezsiniz. Fakat böyle standart dışı şeyler yapmak istiyorsanız kendi custom schedulerinizi yazabilirsiniz. Kubernetes bunu destekliyor Configure Multiple Schedulers | Kubernetes