AWS Dedicated Hosts vs Dedicated Instance

Merhabalar. Kafamı kurcalayan bir sorum var. Bildiyimiz gibi AWS Dedicated Hosts ve Dedicated Instance var. Dedicated Host ilə bize bir fiziki server sağlanıyor və ödeme -de bu server için yıllık oluyor. Ve bu serverin üzerinde kaç tane EC2 makine koşdurduğumuzun önemi yoktur. Ama Dedicated İnstance -da bize yalıtılmış fiziksel sunucu veriyor. Ama onun üzerinde koşdurduğumuz EC2 -lara bağlı bir ödeme istiyorlar. Dedicated Host anlaşıldı. Tamamen sana ait oluyor ve buna maxsus bir ödeme yapıyorsun. Ama Dedicated İnstance -de koca bir fiziksel sunucu kiralayıp, ödemenide üzerinde koşdurduğum EC2 instance için yapıyorum. Benim anladığım bu şekilde. Yalnış anlamışsam düzeltin lütfen. Ama doğru anlamışsamda, peki AWS -in bundan kazancı nedir? Kos koca fiziksel sunucu kiralayip, üzerinde bir tane medium bir EC2 instance koşturup, ödemenide ona göre yapıyorum. Şimdiden tüm arkadaşlara teşekkürler diliyorum.

Merhaba, Dedicated host ile instance arasında iki fark var. Dedicated host’da senin fiziksel sunucunun tüm özelliklerini görmene ve erişmene imkan verir. Böylece örneğin byol gibi senaryolarda lisanslama kısıtlamaları için bu özellikleri görüp kullanabilrsin. Dedicated instance ise çalıştığın fiziksel sunucunun tüm özelliklerini görmene imkan sağlamaz. İkinci fark ise dedicated host seçeneği ile tek bir sunucu alırsın ve tüm sanal makinelerini bu sunucuda birbirleriyle çok hızlı haberleşecek şekilde kurgulayabilirsin. Fakat dedicated instance için bu sana garanti edilmez. 2 tane sanal makineyi iki farklı fiziksel sunucuda konuşlandırabilirler. Temelde farklar bunlar.

deyerli bilgiler için için teşekkür ederim Özgür bey. Kafamı karıştıran soru, Dedicated İnstance ilede size qarati ediyorlarki EC2 -larınız diğer kullanıcılarla isolated olunmuş ayrı bir fiziksel makinede olacaqk. diyelimki ihtiyac yarandı ve bir tane Dedicated İnstance ile bir tane EC2 run etdim. Ve EC2 makinem benim Dedicated İnstance üzerinde koşuyor. Atıyorum şu an. Dedicated İnstance makinem 64 GB RAM, 4 CPU. Ve benim EC2 makinem 32 GB 2 CPU kullaniyor. Ve sonucta Dedicated Instancem -de 32 GB boş alan kullanılmamış oluyor. Aklımı kurcalayanda bu. Bu boş kalan alan için AWS nə yapıyor. Sonucta diyer kullanıcılarada paylaşmıyor bu boş alanı

AWS onu sizin talep ettiğiniz ölçülerde daha ufak bir makinede dedike ediyor size. Yani tutup her instance isteği için büyük bir sunucu vermiyor. Dedicated host ile instace arasındaki farklardan biri de bu. Siz dedicated host ile üstünde tüm gücü kullanacak istediğiniz kadar ec2 instance yaratabiliyorsunuz. Dedicated instance’da ise size’ı siz belirliyorsunuz ve AWS ona uygun bir makineyi size dedicate ediyor.

Çok aydınlatıcı cevap, aynı zamanda çok mantıklı. Təşəkkürlər Özgür bey.

1 Beğeni