CI/CD sürecinde log almayı otomatikleştirme

Hocam Merhaba:

Jenkins container içerisinden (host üzerindeki) docker container’ları yönetebilecek (en azından test ortamında) bir konfigürasyon yaptım. Test ortamındaki -Jenkins üzerinde- container’ların istenilen bir anda log’larını da gösteren bir konfigürasyon nasıl yapabilirim. Sadece log göstermek için Jenkins job’u build etmek çok mantıksız geliyor; ama gelistirme sürecini de tek yerden yönetmek istiyorum. Sizce bu konfigürasyonu nasıl yapablirim, başka alternatiflere de açığım hocam. Saygılar.

selam,
host üstündeki /var/run/docker.sock unix socketini containerda aynı pathe mount edersen container içerisinde docker host’a ulaşabilir ve iletişim kurabilirsin. container içinde docker cli yükleyerek de istediğini yapabilirsin.
How can i run docker command inside a docker container? - Open Source Registry API - Docker Forums şuna bir göz atarsan dediğimi anlayacaksındır. kolay gele.

Cevabınız için teşekkürler hocam. Container içerisinde container oluşturup diğer container’ları kontrol etmeyi biliyorum; ama demek istediğim şey şu: ben böyle bir yapı kurarak, hem deploy alma işlemlerini hem de log’ları, sistem stat’larını yahut container cli’ına ulaşmayı istiyorum. Jenkins, Portainer gibi programlar ile çözüme ulaşılabilir gibi duruyor. Bunları tek çatı altında toplayan bir yazılım olaysadı çok tatlı olurdu. Böyle bir girişim var mı bilmiyorum; ama varsa da içinde* bulunmayı çok isterdim.

Gerçekten tek çatı altına almak istediğiniz şey nedir anlamadım? Biraz daha spesifik olabilir misiniz? Aradığınız platformun ne yapmasını istiyorsunuz?

İstediğim bir anda sistemde çalışan container’ların log’larını göreyim hem de container’lar için önceden belirlediğim yerdeki, mesela .jar, dosyaları otomatik deploy etsin.